Schedule

Foto: Camilla Schiøler, 2013

Schedule:

 

2017:

 

11., 15. & 18. jun Operagalla med Storstrøms Kammerensemble

I år har Ensemble Storstrøm inviteret bas-baritonen Jens Søndergaard og undertegnede med til OperaGalla for sammen at synge og spille noget af den bedste og mest populære musik fra opera- og operetterepertoiret.

11.6 kl. 15.00 Rønnebæksholm, Næstved

15.6 kl. 19.00 Højskolen Marielyst

18.6 kl. 14.00 Gisselfeld Kloster, Faxe

http://ensemblet.dk/koncerter/

 

10. jun. kl. 19.30 Portræt af komponisten Mauro Patricelli

Musik af Mauro Patricelli

Øvrige medv.: Mauro Patricelli (klaver) og Matías Seibæk (percussion)

Det Italienske Kulturinstitut, Gjørlingsvej 11, 2900 Hellerup

 

7. & 9. jun. Theatre of Voices - Portrait of Arvo Pärt

Arvo Pärt - Portræt koncert

Øvrige medvirkende: Christopher Bowers-Broadbent, orgel/klaver

7.6 kl. 19:30 Garnisons Kirke, Sankt Annæ Plads 4, 1250 København

9.6 kl. 20:00 St. Johannis Harvestehude, Hamburg, Germany

http://theatreofvoices.com

 

1. juni kl. 20.00 Csárdásfyrstinden

Operettekompagniet

Øvrige medv: Cecilia Lindwall, Jens Søndergaard, Jonathan Koppel, Thomas Peter Koppel, akk: Carol Conrad (pno), Anton Lasine (vln), Kim Bak Dinitzen (vlc)

Stadttheater Flensburg kl. 20:00

http://www.operettekompagniet.dk/operettekompagniet-2016-2017

 

11., 13. & 14. maj "Living Spaces" - Spor Festival, Aarhus

Musik af Manos Tsangaris

Øvrige medv.: Scenatet

11.5 kl. 16.00-19.00

13.&14.5 kl. 11.00-14.00

DOKK 1, Aarhus

http://www.sporfestival.dk/2017/vaerker/&workid=908

 

30. apr. kl. 19.30 "Tak for musikken" - Ernst Trillingsgaard takker af i Aalborg (UDSOLGT)

Birthe Kjær, Stig Rossen, Viggo Sommer, Guido Paevatalu, Louise Fribo, Anna David og undertegnede siger sammen med Søren Dahl som konferencier og Aalborg Symfoniorkester tak for musikken i en farvelkoncert for Ernst Trillingsgaard på hans allersidste arbejdsdag.

Aalborghallen

http://akkc.dk/kalenderen/arrangementer-i-aalborg-kongres--kultur-center/musik--teater/show/tak-for-musikken

 

25. & 27. apr. Theatre of Voices - "The Great Beauty"

Soundtracks by Arvo Pärt, David Lang & Jóhann Jóhannsson.

Øvrige medvirkende: Niklas Walentin, violin og Christina Bjørkøe, klaver

25.4 kl. 19:30 Garnisons Kirke, Sankt Annæ Plads 4, 1250 København

27.4 kl. 20:00 Les Quinconses, Grand Theatre - Le Mans, France

http://theatreofvoices.com

 

23. apr. kl. 16.00 "The Latin Clásico" i Jersie Sognehus

Koncert med "The Latin Clásico", et drømmehold, bestående af cremen af cremen af latin musikere i DK (Ernesto Manuitt, Elvio Bravo, Yasser Morejon, Carlos Pérez). Vi spiller kendte og elskede cubanske, (syd)-amerikanske, svenske og danske sange med et umiskendeligt latin-twist...

Jersie Sognehus, Birkevænget 40, 2680 Solrød Strand

http://jersie-skensved.dk

 

23. apr. kl. 15:00 Ønskekoncert, Cæcilie Norby - Det Danske Sangselskab

Sangerinden Cæcilie Norby har sammensat et ønske-program med sange og musik af bl.a. Norby, Schubert, Schumann, Finzi, Britten og Nielsen.

Øvrige medv.: Sangerne Mathias Hedegaard, Simon Duus & Helle Gössler og pianisterne Ulrich Stærk og Tove Lønskov.

DKDM, Studiescenen

http://mobil.detdanskesangselskab.dk

 

20. apr. kl. 17.00 Fyraftenskoncert i Galten Kirke - Tysk cabaret

Sammen med organist Lars Rosenlund Nørremark gentages succes'en fra Aarhus Symfoniske Orgelfestival i november 2016 (hvor vi i løbet af 4 orgelsalon'er på DJM opførte de skønneste tyske cabaretsange af bl.a. Brecht/Weill/Schultze/Hollaender) - denne gang ved det nyrenoverede orgel i Galten Kirke, hvor Lars lover at forvandle instrumentet til hhv. lirekasse og harmonika...

Galten Kirke, Smedeskovvej 2 - 8464 Galten

http://www.galtenkirke.dk/kirken-tilbyder/koncerter/

 

08. apr. kl. 15.00 Operamatiné i Folkemusikhuset

Populære arier og duetter med Gert Henning Jensen (tenor) og Carol Conrad (klaver)

Folkemusikhuset, Holmegaardsvej 56, Fensmark.

https://dit-naestved.dk/2017/03/kongelige-operasangere-gaester-fensmark/

 

30. mar kl. 19:00 Operaaften, FOiK

Foreningen af Operaens venner i København

Arier og duetter med bariton Jens Søndergaard, pianist TBA

http://foik.dk/index.php?page=program

 

24. & 25. mar Drone Mass (US tour)

Theatre of Voices & ACME/cond. Donato Cabrera

Performing Oscar-nominated & Golden Globe-winning Jóhann Jóhannsson's Drone Mass on:

24. mar hrs 19:00 Big Ears Festival, Mill & Mine (Knoxville)

25. mar hrs 20:00 Baldwin Auditorium, Raleigh

 

21. mar kl. 15:00 Barberen i Sevilla

GuidOpera

Rossini's "Barberen i Sevilla" i kammerudgave...

Øvrige medv.: Guido Paevatalu, Niels Jørgen Riis, Anders Jacobsson, Christian Christiansen, Teit Kanstrup, Jasia Nielsen, Carol Conrad (klaver), Anton Lasine (violin), Kim Bak Dinitzen (cello)

Horsens Ny Teater

http://horsensnyteater.dk/program/barberen-i-sevilla/

 

20. mar - 07. apr: "Carl og Marie - sange fra et ægteskab" (turné)

En musikdramatisk forestilling med fokus på den enorme og rørende brevveksling mellem Carl Nielsen og hans hustru, billedhuggeren Anne Marie Brodersen, gennem et langt og stormfuldt ægteskab...

Instrueret af Lotte Andersen, musikalsk arrangement af Jesper Nordin.

Øvrige medvirkende: Joachim Knop (bariton), og Storstrøms Kammerensemble

20. mar kl. 19.30 Teatret Masken, Nykøbing Falster

27. mar kl. 19.30 Odsherred Teater, Vig

03. apr kl. 19.30 Grønnegades Kaserne - Kulturcenter, Næstved

07. apr kl. 20.00 Viborg Musiksal

http://www.ensemblet.dk/aktuelt/aktuelle-projekter/carl-og-marie/

 

18. mar kl. 18:00 Cubansk aften, Drakamöllan

"The Latin Clásico"

Et drømmehold, med cremen af cremen af latin musikere i DK (Ernesto Manuitt, Elvio Bravo, Yasser Morejon, Carlos Pérez), spiller cubanske og sydamerikanske sange og akkompagnerer Guido Paevatalu og undertegnede i svenske og danske sange med et latin-twist. Drakamöllan's Gårdshotel disker op med sydamerikansk inspireret 3 retters menu i eksklusive og smukke rammer.

Drakamöllans Gårdshotel, Drakamöllansväg 105, 297 95 Degeberga, Sverige

https://drakamollan.com/da/aktuelt/

 

05. mar Dragen Kjetil (børneopera)

GuidOpera

Øvrige medvirkende: Niels Jørgen Riis, Guido Paevatalu, Tor Lind, Thomas P. Koppel, Anders Jakobsson og Vibeke Kristensen

Jysk Musikteater, Silkeborg, kl. 15:00

http://www.jmts.dk/arrangementer/dragen-kjetil

 

27. feb Mestre på Mandage XV

Program:

Ginastera: Laterna America Magica, Harrison: Violinkoncert og Xenikas: Pleïades

Øvrige medv.: Niklas Walentin, violin, samt DKDM’s Slagtøjsensemble under ledelse af Jean Thorel og Gert Mortensen

DKDM, Koncertsalen, kl. 19:30

http://www.dkdm.dk/Det-sker/Kalender/2017/02-2017/Mestre-pa-Mandage-XV

 

26. feb Rued Langgaard

Øvrige medvirkende: Trine Bastrup Møller, David Danholt og Berit Johansen Tange

Præsentation: Esben Tange og Bendt Vinholt Nielsen

DKDM, Studiescenen, kl. 15:00

http://mobil.detdanskesangselskab.dk

 

25. feb TOSCA

Guidopera

Øvrige medv: Niels Jørgen Riis, Guido Paevatalu, Frederik Paevatalu Rolin, Anders Jakobsson, Petter Wulfsberg Moen, akk: Carol Conrad (pno), Anton Lasine (vln), Kim Bak Dinitzen (vlc), Anna Klett (clar)

Hvidovre Teater kl. 16:00

http://hvt.billetexpressen.dk/program/tosca-2776

 

15. feb TOSCA

Guidopera

Øvrige medv: Niels Jørgen Riis, Guido Paevatalu, Frederik Paevatalu Rolin, Anders Jakobsson, Petter Wulfsberg Moen, akk: Carol Conrad (pno), Anton Lasine (vln), Kim Bak Dinitzen (vlc), Anna Klett (clar)

Ålborg Kongres & Kultur Center, Europahallen, kl. 20:00

http://www.akkc.dk/kalenderen/arrangementer-i-aalborg-kongres--kultur-center/musik--teater/opera/tosca

 

12. feb Koncert med Trio Siboney

Musik af klassiske, cubanske komponister:

Ernesto Lecuona, José White, Adolfo Guzmán, Sindo Garay

Trio Siboney: Yasser Pino (CU), kontrabass / Oldrich Gonzales (CU), piano / Emilio Estrada (CU), violin.

Krudttønden, Kbh. Ø, kl. 20:00

http://www.krudttonden.dk/26101.1711/Trio%20Siboney%3CBr%3EFeat.%20Signe%20Asmussen

 

3. feb - 01. juni Csárdásfyrstinden (turné)

Operettekompagniet

Øvrige medv: Cecilia Lindwall (altern.) Jens Søndergaard/Bo Kristian Jensen, Vibeke Kristensen, Jonathan Koppel, Thomas Peter Koppel, akk: Carol Conrad (pno), Anton Lasine (vln), Kim Bak Dinitzen (vlc)

3.2 Fredericia Teater kl. 19:30

4.2 Slagelse Musikteater kl. 16:00

8.2 Gribskov Kultursal kl. 20:00

22.2 Sønderborg Teater kl. 19:30

1.6 Stadttheater Flensburg kl. 20:00

http://www.operettekompagniet.dk/operettekompagniet-2016-2017

 

29. jan Misa Criolla, Koldinghus

Program: Ariel Ramírez' "Misa Criolla"

Øvrige medv.: Elever fra MGK Kolding, dirigent Saul Zaks

Koldinghus Kirkesal, kl. 15:00

 

27. jan Nytårskoncert, Allerød Musikskole

kl. 18:30 & 20:00

Øvrige medv.: Allerød Blæs, AllStrings, For Fuld Blæs, dirigent Martin Kejser

http://alleroedmusikskole.dk/kalender?CalendarEventID=19

 

26. + 28. jan FIGURA FESTSPIELE (25-28 JAN)

26. 1 kl. 20:00

Øvrige medv.: FIGURA Ensemble, Helene Gjerris, Ayumi Paul (DE)

Program:

Uropførelse af tre nye værker af komponiststuderende fra DKDM: Robert Durnin (UK), Jiři Slabihoudek (CZ) og Esben Nordborg Møller (DK)

Steve Reich: Violin Phase (1967) for violin and tape, Ayumi Paul

Nicolai Worsaae: Wesensheit ab Wesenheit vol. 2, ensemble

Aftenens værter er musiker Anna Klett og komponist Nicolai Worsaae

28.1 kl. 16:00

Axel Borup-Jørgensen Prisen 2017

Øvrige medv.: FIGURA Ensemble, Helene Gjerris, , Mette Thykier


Program:

Mette Nielsen: Jeg vil ikke falde

Trondur Bogason: Når jeg betænker den tid og stund

Andras Spang Olsen: Hann gongur í nátt

Axel Borup-Jørgensen: O Bäume
 · Prisoverrækkelse

Liisa Hirsch: 4 Glides

Christos Farmakis: Senile Song

Eftermiddagens værter er Figura's egne Anna Klett og Jesper Egelund

Bygningskulturens Hus, Borgergade 111, Kbh. K

http://www.figura.dk/nyheder1?n=25479

21. + 22. jan NYTÅRSKONCERTER I ALLINGE

Øvrige medv.: Kurt Ravn, Kim Sjøgren, Domison, Promenadeorkestret, under ledelse af kapelmester Henrik Krogsgaard

21. januar kl. 16:00

22. januar kl. 14:00

Nordlandshallen, Allinge

http://bornholm.info/da/nytaarskoncerter-i-allinge

 

15. jan Nytårssurprisekoncert

Det Danske Sangselskab

Studiescenen, DKDM kl. 15:00

Akk: Jesper Koch

Sange af Korngold, Ginastera, Guastavino og Bolcom

 

10. jan kl. 19:30 TOSCA

Guidopera

Øvrige medv: Niels Jørgen Riis, Guido Paevatalu, Frederik Paevatalu Rolin, Anders Jakobsson, Petter Wulfsberg Moen, akk: Carol Conrad (pno) m.fl.

Jysk Musikteater, Silkeborg

http://www.jmts.dk/arrangementer/tosca-af-puccini

 

8. + 9. jan NYTÅRSKONCERTER

med Støvlet Katrines Jammerkommode- & Katastrofeorkester

Øvrige medv.: Frederik Paevatalu Rolin, Johannes Søe, Sarah McClelland, Stine Habirk, Toke Lund Christiansen, Niels Ullner, Jacob Weber, Michael Dabelsteen, Carol Conrad m.fl.

8. januar kl. 16:00: Folkets Hus, Struer

http://folketshus.struer.dk/fhevent/nytaarskoncert-2/

9. januar kl. 19:30: Christianskirken, København, Kammermusikforeninge af 1887

http://www.kammermusikforeningen.dk/program.html

 

2016:

 

17. dec kl. 14 & 17

Jul på Dansk

Julekoncert med Universitetskoret Lille Muko under ledelse af Jesper Grove

Medv: Peter Lodahl (ten), Eva Østergaard (fl), Nikolaj von Scholten (fl), Tine Rehling (har), Jakob Lorentzen (org)

Holmens Kirke

 

13. dec kl. 20:00

Julekoncert med Holbæk Ensemblet

Julemusik af bl.a. Corelli & Händel m.fl.

Elværket, Holbæk

http://www.musikhuselvaerket.dk/program/holbaek-ensemblets-julekoncert-med-sopranen-signe-asmussen/

 

09.-11. dec

The Christmas Story

Julekoncerter med Theatre of Voices og Ars Nova under ledelse af Paul Hillier

9. dec. kl. 20:00 Vor Frue Kirke, Nyborg

10. dec. kl. 15:00 Stouby Kirke

11. dec. kl. 16:00 Garnisons Kirke, København

 

07. dec kl. 20:00

Tosca

Guidopera

Øvrige medv: Niels Jørgen Riis, Guido Paevatalu, Frederik Paevatalu Rolin, Anders Jakobsson, Thomas Koppel, akk: Carol Conrad (pno) m.fl.

Viborg Teater

https://musikogteater.viborg.dk/Kalender/2016/December/Tosca

 

30. nov kl. 19:30

Tosca

Guidopera

Øvrige medv: Niels Jørgen Riis, Guido Paevatalu, Frederik Paevatalu Rolin, Anders Jakobsson, Petter Wulfsberg Moen, akk: Carol Conrad (pno) m.fl.

MCH Messecenter Herning

http://www.mch.dk/oplevelser/teater-og-show/tosca

 

29. nov kl. 21:00

Koncert, Figura

Musik af bl.a Manoury, Spang Olsen, Bogason, Hirsch, Hagen

Literaturhaus, Møllegade

http://www.literaturhaus.dk/Program.2/Koncert--Figura-Ensemble.1097.aspx

 

26. nov kl. 16:00

Koncert, Theatre of Voices

Frederiksberg Slotskirke

Musik af Maxwell-Davies, Byrd, Pelle Gudmundsen Holmgreen, Barry, m.fl.

13. nov kl. 15:00

Lied-koncert, Hellig Kors Kirke (Jyllinge)

Med Jesper Koch, klaver

Musik af Korngold, Schubert, Strauss, Koch, Nørholm, Nielsen & Langgaard

 

12. nov kl. 16:00

Tosca

Guidopera

Øvrige medv: Niels Jørgen Riis, Guido Paevatalu, Frederik Paevatalu Rolin, Anders Jakobsson, Petter Wulfsberg Moen, akk: Carol Conrad (pno) m.fl.

Vestsjællands Teaterkreds | Herrestræde 9, 4200 Slagelse

http://www.teaterkreds.dk/tosca-en-kammeropera

 

10., 11., 17. & 18. nov

Aarhus Symfoniske Orgelfestival

Orgelsalon 1-4

Tyske cabaretsange (bl.a. Brecht/Weill/Schultze/Hollaender)

Med Lars Nørremark, orgel

DJMK, lokale 232

10. + 17. nov kl. 22:00

11. + 18. nov kl 18:00

http://aarhussymfoniskeorgelfestival.dk/koncerter2016.asp

 

29.+30. okt & 3., 5. + 6. nov.

Den Glade Enke

Operettekompagniet

Øvrige medv: Jens Søndergaard, Vibeke Kristensen, Bo Kristian Jensen, Anders Christensen, Jonathan Koppel, Thomas Peter Koppel, akk: Carol Conrad (pno), Anton Lasine (vln), Kim Bak Dinitzen (vlc)

Hofteatret, Christiansborg Ridebane

29. + 30. okt & 5. + 6. nov kl. 16:00

NB! 3. nov kl. 19:30

 

23. okt kl. 15:00

Koncert, Det Fynske Sangselskab

Danske sange med fjernøstlig inspiration

Med Erik Kaltoft, klaver

Musik af Holmboe, Schierbeck, Berg, Nielsen, Nørgaard

Odense Musikbibliotek, Østre Stationsvej 33, 5000 Odense C

 

05. okt kl. 19:30

Debutkoncert, Martin Stauning

Øvrige medv: Scenatet, Nordic String Quartet, Yngvild Ruud (acc) & Jakob Bloch Jespersen (bar)

Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, Rosenørns Allé 22, 1970 Frederiksberg C

 

2015:

19. dec kl. 14 & 17

Jul på Dansk

Julekoncert med Universitetskoret Lille Muko under ledelse af Jesper Grove

Medv: Peter Lodahl (ten), Eva Østergaard (fl), Nikolaj von Scholten (fl), Tine Rehling (har), Jakob Lorentzen (org)

Holmens Kirke

 

17. dec kl. 20:00

Julekoncert, Den Italienske Ambassade

Musik af Mauro Patricelli

Øvrige medv: Mauro Patricelli (pno) og Chano Olskær (dr)

 

15. dec kl. 20:00

Julekoncert

Musik af bl.a. Händel og Nielsen

Holbækensemblet under ledelse af Morten Ryelund

Elværket, Holbæk

 

12. dec kl. 20:00

Julekoncert

Populære julesange og udvalgte arier

Øvrige medv: Niels Jørgen Riis, Guido Paevatalu og Carol Conrad

Drakamöllans Gårshotel, Sverige

 

06. dec kl. 16:00

Julekoncert, 2+3

Musik af Bojesen, la Cour, Lange-Müller, Duruflé m.fl

Frederiksborg Slotskirke, Hillerød

 

04. dec kl. 19:30

Julekoncert

Populære julesange og udvalgte arier

Øvrige medv: Niels Jørgen Riis, Guido Paevatalu og Carol Conrad

Frederiksberg Slotskirke

 

25. nov kl. 19:30

Koncert, Figura og Kammeratorkestret

Musik af Jakob Davidsen

Koncertkirken, Blågaards Plads, Kbh

 

13-15. nov

Infinito Nero - enakters opera

Musik af Salvatore Sciarrino

Øvrige medvirkende: Scenatet under ledelse af Rei Munkata

Instruktion: Lore Lixenberg

Maskinhallen, Botanisk Have, Kbh

 

08. nov kl. 15:00

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Gavnø Slot, Næstved

 

07. nov kl. 13:00

Tryllefløjten for børn

Det lille Operakompagni

Nakskov

 

06. nov kl. 19:30

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Tamdrup Kirke, Tampdrup

 

03-05. nov kl. 09:30 og 11:00

Den Syngende Hat - opera for børn

Musikteatret Saltomortale

Slagelse Musikhus, Slagelse

 

31. okt kl. 19:30

Theatre of Voices - GONG festival

Musik af John Cage, Cathy Berberian & Pelle Gudmundsen-Holmgreen

Bygningskulturens Hus, Kbh. K

 

2014:

20. dec kl. 14 & 17

Jul på Dansk

Julekoncert med Universitetskoret Lille Muko under ledelse af Jesper Grove

Medv: Peter Lodahl (ten), Eva Østergaard (fl), Nikolaj von Scholten (fl), Tine Rehling (har), Jakob Lorentzen (org)

Holmens Kirke

10. dec kl. 20:00

Julekoncert

Musik af bl.a. Händel og Nielsen

Holbækensemblet under ledelse af Morten Ryelund

http://www.holbaekensemblet.dk/koncerter/kommende-koncerter/

07. dec kl. 16:00

Julekoncert

Musik af bl.a. Händel og Nielsen

Holbækensemblet under ledelse af Morten Ryelund

http://www.holbaekensemblet.dk/koncerter/kommende-koncerter/

04. dec kl. 19:30

Messias

Uddrag af Händel's Messias i kammerformat

Medv: Sasse Flodgaard (alt), Bo Kristian Jensen (ten), Bo Nanfred (bas), Helge Slaato (vl), Kuno Kærbye Kristensen (vl), Annette Slaato (bra) & Jonathan Slaato (cel)

Dir: Bo Andersen

Uggeløse Kirke

02. dec kl. 19:30

Messias

Uddrag af Händel's Messias i kammerformat

Medv: Sasse Flodgaard (alt), Bo Kristian Jensen (ten), Bo Nanfred (bas), Helge Slaato (vl), Kuno Kærbye Kristensen (vl), Annette Slaato (bra) & Jonathan Slaato (cel)

Dir: Bo Andersen

Engholmkirken, Allerød

28. nov kl. 20:00

Atlas over Huller i Verden

Uropførelser af 6 unge, danske komponister

Tekster: Ursula Andkjær Andersen

Medv: Figura

LiteraturHaus, Nørrebro

22. nov kl. 16:00

Axel Borup Jørgensen, 90 år

Medv: Voz Nueva og Aarhus Sinfonietta

Dir.: Søren K. Hansen

Glyptotekets Festsal, Kbh

21. nov kl. 20:00

Go Organic w. Adam Rudolph

Figura og Jakob Davidsens Kammeratorkester

The Village Recording Stucio

16. nov kl. 16:00

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Holstebro Valgmenighedskirke

http://www.viaartis.info/calendar

15. nov kl. 11:00

Den Syngende Hat - opera for børn

Musikteatret Undergrunden

Værløse

07-08. nov

Tryllefløjten

Det Lille Operakompagni opfører Mozarts "Tryllefløjten"

Herning Børneteaterfestival

03. nov kl. 20:00

"Songs from the Soil" - Cph. Dox

Theatre of Vocies akkompagerer Phie Amboes nye dokumentarfilm

Gimle Salen, Landbohøjskolen, Frederiksberg

02. nov kl. 15:00

Japan og Kina

"Træsnit" af Gunnar Berg og "Moya" af Vagn Holmboe

Klaver: Christen Stubbe Teglbjærg

Det Danske Sangselskab

Det Kgl. Danske Musikkonservatorium

31. okt kl. 19:30

Roskilde Bachuge

Sange af Brahms, Schumann, Strauss Heise, Lange-Müller, Ginastera, m.fl.

Klaver: Christen Stubbe Teglbjærg

Konventhuset, Roskilde Domkirke

26. okt kl. 16:00

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Jægersborg Kirke

http://www.viaartis.info/calendar

25. okt kl. 16:30

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Tornbjerg Kirke

http://www.viaartis.info/calendar

18. okt kl. 15:00 & 20:00

Messager på Drakamöllan

Sange og arier af bl.a. Messager, Bizet og Puccini

Medv.: Elsebeth Dreisig, Niels Jørgen Riis, Guido Paevatalu og Carol Conrad (klaver)

17. okt

Opera på Stranden

Arier og duetter af Gershwin, Mozart, Puccini, Bizet m.fl.

Jens Søndergaard, bariton & Erik Kaltoft, klaver

08-14. okt

Shanghai New Music Week

Musik af bl.a. Bent Sørensen og Georges Aperghis

Medv.: Scenatet

Dirigent: Rei Munkata

http://www.scenatet.dk

07. okt kl. 19:30

Lieder og opera

Sange og arier af Heise, Lange-Müller, Ginastera, Rossini, Puccini, Bizet m.fl.

Klaver: Christen Stubbe Teglbjærg

Fensmark Præstegård

05. okt kl. 16:00

The Armed Man

Musik af Karl Jenkins

Medv: Danske Folkekors Festivalkor, S:t Johanneskören & Akademiska Orkester (Malmö)

Dirigent: Christian Schultze

Albertslund Musikteater

http://www.folkekor.dk

26. sep kl. 17:00

Concert-walk, Warszaw Autumn Festival

Musik af bl.a. Bent Sørensen, Georges Aperghis, Nikolai Worsaae m.fl.

Medv.: Scenatet

http://www.scenatet.dk

24. sep kl. 14:00

Mindekoncert, Lyndon Johnson

Musik af bl.a. Nielsen, Delius, Ravel

Medv: Julian Lloyd Webber, Rebecca Ormodia, Tasmin Little m.fl.

Town Hall, Birmingham

21. sep kl. 15:00

Koncert med Det Ny BigBand   

Jorn Refleksioner: Fejring af Asger Jorn

Musik og arrangementer af Peter Jensen.

Dirigent: Andreas Vetö

http://www.detnybigband.dk

19. sep kl. 22:00

Koncert med Aarhus Sinfonietta

Musik af Pärt og Abrahamsen

Musikhuset, Aarhus    

17. sep kl. 19:30

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Søbygaard, Ærø

http://www.viaartis.info/calendar

10. sep kl. 19:30

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Vor Frelser Kirke, Odense

http://www.viaartis.info/calendar

06. sep kl. 20:00

Langgaardfestival'en: Ekstase

Strauss: Slutscenen fra "Salome"

Herodes: Stig Fogh Andersen

Salome: Eva Johansson

Herodias: Signe Asmussen

Langgaard: 2. Symfoni "Vaarbrud"

Sønderjyllands Symfoniorkester, dir.: Thomas Dausgaard

Ribe Domkirke

http://langgaardfestival.dk/program-2014-2/

17. aug kl. 15:00

Sangerne på Fortet - Øresundsoperan

Operahighlights på Charlottenlund Fort

Øvrige medvirkende:

Merete Sveistrup, Magnus Vigiliu, Michael Lindberg & Madeleine Sjöstrand (klaver)

Charlottenlund Fort, Charlottenlund

14. aug kl. 19:30

Kunsten at røre...

Via Artis Konsort m. Julie Andkjær Olsen

Spansk renæssance med flamencodans

Nr. Tranders Kirke, Aalborg

http://www.viaartis.info/concert-theme

13. aug kl. 19:30

Kunsten at røre...

Via Artis Konsort m. Julie Andkjær Olsen

Spansk renæssance med flamencodans

Vestbjerg Kirkecenter, Vestbjerg

http://www.viaartis.info/concert-theme

12. aug kl. 20:00

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Klosterkirken, Nykøbing Falster

http://www.viaartis.info/calendar

03. aug kl. 13:00

Den Syngende Hat på Operafestival'en

Opera for børn af Tobias Ørum og Carsten Fundal

Øvrige medv: Bo Kristian Jensen, Cille Buch, Emil Ritter, Charlotte Thanning (klaver), Anna Klett (klarinet), Marie Louise Lind (cello)

Torvehallerne, Israels Plads

09. juli kl. 21:00

Gödel-pris overrækkelse

Figura spiller nyt værk af  Niels Marthinsen i anledning af Gödelpris-uddelinge i Odd Fellow Palæet.

04. juli kl. 19:30

Carmen

Bizet's "Carmen" i kammerudgave v/ Guidopera

Øvrige medv.: Guido Paevatalu, Niels Jørgen Riis, Ingeborg Børch, Anders Jacobsson, Sofie Elkjær Jensen, Jasia Nielsen, Carol Conrad (klaver), Anders Singh Vesterdal (harmonika), Henrik Simonsen (bas), Andy Sundstrøm (guitar)

Ribe Kunstmuseums Have

29. juni kl. 15:00

Barberen i Sevilla

Rossini's "Barberen i Sevilla" i kammerudgave v/ Guidopera...

Øvrige medv.: Guido Paevatalu, Niels Jørgen Riis, Anders Jacobsson, Christian Christiansen, Teit Kanstrup, Jasia Nielsen, Carol Conrad (klaver), Anton Lasine (violin), Juliane von Hahn (cello)

Skippergården, Endelave

28. juni kl. 19:30

Barberen i Sevilla

Rossini's "Barberen i Sevilla" i kammerudgave v/ Guidopera...

Øvrige medv.: Guido Paevatalu, Niels Jørgen Riis, Anders Jacobsson, Christian Christiansen, Teit Kanstrup, Jasia Nielsen, Carol Conrad (klaver), Anton Lasine (violin), Juliane von Hahn (cello)

Marstal Skibsværft, Ærø

22. juni kl. 14:00

Midsommer-koncert, Drakamöllan

Nordisk stjerneglans med Huaröds Kammarorkester.

Drakamöllan, Degeberga, Sverige

20. - 21. juni

Premiere, "Barberen i Sevilla"

GuidOpera tager hul på sommerens miniturné:

Rossini's "Barberen i Sevilla" i kammerudgave...

Øvrige medv.: Guido Paevatalu, Niels Jørgen Riis, Anders Jacobsson, Christian Christiansen, Teit Kanstrup, Jasia Nielsen, Carol Conrad (klaver), Anton Lasine (violin), Juliane von Hahn (cello)

Drakamöllan, Degeberga, Sverige

15. juni kl. 16:00

Kunsten at røre...

Via Artis Konsort m. Julie Andkjær Olsen

Spansk renæssance med flamenco

Skævinge Kirke, Skævinge

6. juni kl. 21:00

Figura i Tartu, Estland: Heliloojate Festival

Medv.: Figura Ensemble & Garth Knox (viola)

Musik af bl. a. Peter Bruun, Garth Knox

Tartu Jazz Club

5. juni kl. 18:00

Figura i Tartu, Estland: Heliloojate Festival

Medv.: Figura Ensemble & Garth Knox (viola)

Musik af bl.a. Nicolai Worsaae, Tatjana Kozlova-Johannes, Liisa Hirsch

Johannes Kirke, Tartu

01. juni kl. 19:30

Figura på Klang-festivalen

Portrætkoncert, Nicolai Worsaae

Medv.: Figura Ensemble

Musik af Nicolai Worsaae

Teater Republique, Kbh. Ø

23. maj kl. 14:30

Matinékoncert: "Det' Klassisk"

Klaver: Erik Kaltoft

Café Arne B, Svendborg

19. + 20. maj 09:00 - 13:00

Det Lille Operakompagni: "Tryllefløjten"

Skolekoncerter, Bornholm

10. maj kl. 21:30

Koncert med Salsa Loca

PH-caféen, Halmtorvet, Kbh. V

07. maj HELE DAGEN

Hasle Højskole, koncertvandring

Fejø

02. maj kl. 22:00

Picason at OffBeat Festival, Basel

Koncert med Picason

Kaserne, Basel

21. april kl. 16:00

Matthæuspassionen (uddrag)

Øvrige medv.: Søren Hossy, Steffen Bruun, Christina Åstrand, Peter Navarro m.fl.

Gadevang Kirke, Hillerød

06.  april kl. 16:00

Mozart's Cmol-messe

Øvrige medv.: Kristine Becker Lund, Adam Riis, Teit Kanstrup, Københavns Kantatekor og -orkester, dir. Torben H.S. Svendsen

Bagsværd Kirke, Bagsværd

06. april kl. 15:00

Bertel Haarder's ønskekoncert, Det Danske Sangselskab

Sange af Langgaard

Øvrige medv.: Berit Johansen Tange (klaver), Sofie Elkjær Jensen m.fl.

Studiescenen, DKDM

02.  april kl. 20:00

Mozart's Cmol-messe

Øvrige medv.: Kristine Becker Lund, Adam Riis, Teit Kanstrup, Københavns Kantatekor og -orkester, dir. Torben H.S. Svendsen

Holmens Kirke, København

30. marts kl. 16:00

Mozart's Cmol-messe

Øvrige medv.: Kristine Becker Lund, Adam Riis, Teit Kanstrup, Københavns Kantatekor og -orkester, dir. Torben H.S. Svendsen

Store Magleby Kirke, St. Magleby

21. marts kl. 20:00

Operaaften, Drakamöllan

Øvrige medv.: Guido Paevatalu, Niels Jørgen Riis, Carol Conrad (klaver)

Drakamöllans Gårdshotel, Degeberga, Sverige

http://www.drakamollan.se/sv/opera.php

09. marts kl. 15:00

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Hans Egedes Kirke, Østerbro

http://www.viaartis.info/calendar

08. marts kl. 12:00

Premiere, "Den Syngende Hat"

Opera for børn af Tobias Ørum og Carsten Fundal

Øvrige medv: Bo Kristian Jensen, Cille Buch, Emil Ritter, Charlotte Thanning (klaver), Anna Klett (klarinet), Marie Louise Lind (cello)

Hofteatret, 08 - 22 marts 2014

Forestillinger dagligt 09:00 - 13:00

http://www.saltomortale.dk/Show/8

07. marts kl. 19:30

Koncert, Pulsarfestival'en

"America Magica"

Med Percurama og dir. Jean Thorel

Musik af bl.a. Alberto Ginastera: "Cantata para America Mágica"

http://www.dkdm.dk/Det-sker/Kalender/2014/03-2014/PULSAR-2014-America-Magica

02. marts kl. 18:00

Koncert med Theatre of Voices & London Sinfonietta

"Flow my Tears" - Portrætkoncert, Pelle Gudmundsen Holmgren

Purcell Room at Queen Elizabeth Hall, London

http://theatreofvoices.com/concerts/flow-my-tears-london-sinfonietta-queen-elisabeth-hall/

23. februar kl. 15:00

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Risbjerg Kirke, Hvidovre

http://parla.dk/vak/calendar

16. februar kl. 15:00

Axel Borup Jørgensen in memoriam

Med bla Anette Slaato, bratsch og Helge Slaato, violin

Musik af ABJ og Bach

Holte Kirke, Holte

09. februar kl. 15:00

Det Danske Sangselskab, Italienisches Liederbuch (Wolf)

Med Thomas Storm, bariton & Peter Møllerhøj, klaver

Studiescenen, DKDM, Frederiksberg

08. februar kl. 15:00

Kyndelmisse-koncert

Med Adam Riis, tenor og Christian Westergaard, klaver

Musik af bla Britten, Duparc, Schubert, Schumann, Brahms, Berg og Ginastera

Svanekegaarden, Svaneke

02. februar kl. 15:00

Langgaard og Wagner

Program: Wagner: Wesendonck-lieder, Langgaard: Lieder

Med Berit Johansen Tange, klaver, og Esben Tange, foredrag

Ålholm Kirke, Vanløse

26. januar kl. 15:30

Nytårskoncert, Næstved Musikforening

Med Ditte Højgaard Andersen, sopran og Fiona McSherry, klaver

Sange, arier og duetter af bla Puccini, Fauré, Duparc, Bizet og Gershwin

Kompagnihuset, Næstved

19. januar kl. 16:00

Nytårskoncert, Nordvestjysk Musikforening

Med Den Jyske Sinfonietta

Musik af Händel

Vesthimmerlands Musikhus, Aars

12. januar kl. 16:00

Nytårs-koncert i Struer Musikforening

Med bl.a. Toke Lund Christiansen, Johannes Søe Hansen, Klaus Tönshoff, Niels Ullner & Anne Øland

Folkets Hus, Struer

07. januar kl. 20:00

Nytårs-koncert, Lærerstandens Brandforsikring (privat arr.)

Med bl.a. Toke Lund Christiansen, Johannes Søe Hansen, Klaus Tönshoff, Niels Ullner & Anne Øland

Lærerstandens Brandforsikring, Kbh. K

06. januar kl. 19:30

Koncert, Hørsholm Musikforening

Med Erik Hildebrandt, klaver & orgel

Musik af bla Hindemith, Fauré, Cornelius, Bach & Mozart

Hørsholm Kirke, Hørsholm

05. januar kl. 19:00

Nytårskoncert

Med Den Jyske Sinfonietta

Musik af Händel

Bromme Kirke, Sorø

05. januar kl. 15:00

Nytårskoncert

Med Marianne Granvig, violin & Niels Granvig, orge.

Måløv Kirke, Måløv

2013:

14. december  kl. 14:00 & 17:00

Julekoncerter med Universitetskoret Lille Muko

Danske julesange og salmer

Holmens Kirke

13. december kl. 15:30

Pensionisternes Samvirkes julekoncert

Julesange og salmer

Med Københavns Drengekor, Ebbe Munk, dir., og Gert Henning Jensen, tenor

Matthæuskirken, Vesterbro

24. november kl. 16:00

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Jersie Kirke, Solrød

http://parla.dk/vak/calendar

1. november kl. 19:30

"Das Marienleben" (Paul Hindemith)

Markering af 50-året for komponisten Paul Hindemith's død.

Med Roskildes domorganist Kristian Olesen ved klaveret.

Konventhuset, Roskilde

31. oktober kl. 19:00

"Das Marienleben" (Paul Hindemith)

Markering af 50-året for komponisten Paul Hindemith's død.

Med Roskildes domorganist Kristian Olesen ved klaveret.

Husum Kirke

27. oktober kl. 19:30

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Sakskøbing Kirke, Sakskøbing

http://parla.dk/vak/calendar

26. oktober kl. 17:00

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Øvrige medvirkende: Syngedrengene ved Vor Frue Kirke

Vor Frue Kirke, Assens

http://parla.dk/vak/calendar

24. oktober kl. 19:30

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Helligåndskirken, Faaborg

http://parla.dk/vak/calendar

23. oktober kl. 19:30

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Ansgar Kirke, Odense

http://parla.dk/vak/calendar

22. oktober kl. 19:30 

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Osted Kirke, Lejre  

http://parla.dk/vak/calendar

22. september kl. 19:30

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Brabrand Kirke, Aarhus

http://parla.dk/vak/calendar

8. september kl.15.00

Koncert med Copenhagen Saxophone Quartet

Program: TBA      

Nordvestjysk Musikkreds

Holstebro Valgmenighedskirke

5. september kl. 20:30

Langgaard Festival

Program:

Wagner: Wesendonck-lieder

Langgaard: Lieder

Øvrige medvirkende: Berit Johansen Tange, klaver, og Esben Tange, foredrag

Ribe Domkirke, Ribe

29. august TBA

Axel Borup-Jørgensen in memoriam

Øvrige medvirkende:

Henrik Larsen, slagtøj, Frederik Munk Larsen, guitar og Erik Kaltoft, klaver

Program: TBA

24. august kl. 20:00

Sommermusik på Fuglsang: "Vive la France"

Koncert med Storstrøms Kammerensemble

Øvrige medvirkende: Nis Bank Mikkelsen, oplæsning og Kurt Larsen, accordeon

Program: TBA

Fuglsang Gods, Toreby

21. august kl. 20:00

Sommermusik på Fuglsang: "Vive la France"

Koncert med Storstrøms Kammerensemble

Program:

Ravel: Sheherazade

Fuglsang Gods, Toreby

7. august kl. 20:00

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Helsinge Kirke, Helsinge

http://parla.dk/vak/calendar

5. august kl. 20:00

Koncert med Via Artis Konsort

Songbook from Eldorado

Vendsyssel Festival

Sct. Catharinae Kirke, Hjørring

http://parla.dk/vak/calendar

19. juni kl. 16:00 (koncert flyttet fra d. 22. maj!!!)

Italienisches Liederbuch

Koncert med bariton Thomas Storm og pianist Peter Møllerhøj

Augustenborg slot, Sønderborg

6. juni kl. 19:30

Italienisches Liederbuch

Koncert med bariton Thomas Storm og pianist Peter Møllerhøj

Promusica-salen, Odense Koncerthus

26. maj kl. 15:00

Italienisches Liederbuch

Koncert med bariton Thomas Storm og pianist Peter Møllerhøj

Societas Pro Musica, Århus

17. maj TBA

Operakoncert, Drakamöllan (Sverige)

Øvrige medvirkende:

Guido Paevatalu, Niels Jørgen Riis m.fl.

Drakamöllan, Degeberga

8. maj kl. 17:00

Gades Elverskud

Fyns Klassiske Talentskole / Odense Symfoniorkester

Øvrige solister: Thomas Storm, bariton

Odense Koncerthus, Carl Nielsen Salen

26. april kl. 21:00

Itália Revolucionária

Koncert med Theatre of voices

Program: Berio's Sinfonia no. 8 for voices & orchestra

Casa da Música, Sala Suggia, Porto, Portugal

 

"Deklamation og klang former udtrykket – det sidste mest på et underbevidst plan: Stemmens farvning falder ikke i ørerne, men den rammer sjælen, for den gror af nærvær og forståelsen...

Til syvende og sidst bygger forførelsen også på musikalsk overskud. Form og stil holder udtrykket på plads med en gennemslagskraft, der går i dybden...”

 

Jan Jacoby i Politiken